Betekenis van de achternaam TER WEIJDEN — oorsprong en familiewapen
STORANDY
DE ACHTERNAAM

TER WEIJDEN

„Genoemd naar een plek bij een weide of veenveldje”

Familiewapen van de achternaam TER WEIJDEN

Mijn achternaam betekent gewoon 'bij de weide' — mijn voorouders woonden letterlijk naast het grasland.

De betekenis van de achternaam TER WEIJDEN

'Ter Weijden' betekent letterlijk 'bij de weiden' en verwijst naar een familie die woonde bij een stuk weiland, grasland of veenachtig terrein. Het voorvoegsel 'ter' is een samentrekking van 'te der', ofwel 'aan de/bij de', zoals vaker voorkomt in Nederlandse plaatsgebonden namen.

OORSPRONG
plaatsnaam / toponymisch
PERIODE
laatmiddeleeuws (13e-15e eeuw)
REGIO
Oost-Nederland, vooral Twente en de Achterhoek
VERSPREIDING
Vandaag vooral te vinden in Overijssel en Gelderland, met verspreide families elders in Nederland.

Het familiewapen van TER WEIJDEN

„Bij de weide, trouw geworteld”

In sinopel een golvende zilveren dwarsbalk, vergezeld boven van drie schrijdende zilveren schapen naast elkaar geplaatst, en beneden van een gouden eik oprijzend uit de voet.

De naam "ter Weijden" ontstond in de late middeleeuwen in het oosten van Nederland, met name in Twente, de Achterhoek en delen van Gelderland en Overijssel, waar het voorvoegsel "ter" — een samentrekking van "te der", ofwel "bij de" — bijzonder gebruikelijk was in de naamgeving. De naam wees oorspronkelijke dragers aan als bewoners van een "weide": grasland waar het vee werd geweid, vaak behorend bij een specifieke boerderij of gehucht dat zo bekendstond. Pas na de invoering van de Burgerlijke Stand in 1811 werd deze aanduiding, die daarvoor per generatie kon variëren, definitief vastgelegd als vaste familienaam. Zo bleef de herinnering aan een landelijk bestaan, verbonden met de aarde en het vee, voor altijd verankerd in de naam zelf.

Het schild toont een veld van sinopel, het heraldische groen dat het grasland zelf verbeeldt waarnaar de naam verwijst. Hierdoorheen loopt een golvende zilveren dwarsbalk, die de beek of sloot symboliseert die van oudsher de grens van de weide markeerde en het vee van water voorzag. Boven de balk schrijden drie zilveren schapen, het vee dat op deze weide graasde en waarvan het dagelijkse bestaan van de familie afhing; beneden verrijst een gouden eik, teken van diepe wortels, standvastigheid en het geslacht dat generatie na generatie op dezelfde grond bleef. Boven het schild draagt de stalen toernooihelm een torse in groen en zilver, bekroond door een enkel zilveren schaap op een groene grasheuvel — een echo van de kudde beneden. De spreuk "Bij de weide, trouw geworteld" vat de kern van de naam samen: een familie die, zoals de naam zelf ooit deed, haar bestaan vond bij het grasland en daaraan trouw is gebleven, zoals nieuw ontworpen wapen in heraldische traditie dat hier voor het eerst gestalte krijgt.

Wist u dit? Namen met 'ter' (zoals ter Weijden, ter Horst, ter Beek) komen bijna uitsluitend uit het oosten van Nederland, waar boerderijen vaak naar hun ligging werden vernoemd in plaats van naar de familie zelf.

De geschiedenis van de naam TER WEIJDEN

De achternaam "ter Weijden" behoort tot de categorie van Nederlandse plaatsnaamgebonden achternamen, waarbij het voorvoegsel "ter" een samentrekking is van "te der", wat "bij de" of "aan de" betekent. Het element "Weijden" verwijst naar "weide" of "weiden", oude Nederlandse termen voor grasland of veldgebied dat gebruikt werd voor het weiden van vee. Deze naamgeving was typerend voor de manier waarop in de late middeleeuwen en vroegmoderne tijd achternamen ontstonden: mensen werden vernoemd naar de specifieke locatie waar zij woonden of werkten. De naam duidt er dus op dat de oorspronkelijke drager van deze naam woonachtig was bij of afkomstig was van een weidegebied, mogelijk een boerderij of nederzetting die bekendstond onder deze benaming. Dergelijke toponymische achternamen waren wijdverspreid in de Nederlanden, vooral in landelijke gebieden waar de agrarische economie een centrale rol speelde in het dagelijks leven.

Geografisch gezien wordt de naam "ter Weijden" voornamelijk geassocieerd met de oostelijke en noordoostelijke regio's van Nederland, met name Twente, de Achterhoek en delen van Gelderland en Overijssel, waar de "ter"-constructie in achternamen bijzonder gebruikelijk was in vergelijking met andere delen van het land. Historisch gezien werden dit soort namen vaak pas officieel vastgelegd na de invoering van de Burgerlijke Stand in 1811 onder het Napoleontische bewind, toen inwoners verplicht werden een vaste achternaam te registreren. Voor die tijd werden namen vaak informeel gebruikt en konden ze per generatie licht variëren, afhankelijk van de exacte woonplaats. Families met de naam ter Weijden zijn door de eeuwen heen verspreid geraakt over Nederland en daarbuiten, maar de kern van hun oorsprong blijft verbonden met specifieke, historische boerderijlocaties of gehuchten die ooit bekendstonden als "de Weijden". Opmerkelijk is dat varianten zoals "ter Weide" of "ter Weyden" ook voorkomen, wat wijst op regionale spellingsverschillen die ontstonden voordat een gestandaardiseerde Nederlandse spelling gemeengoed werd.

Ontdek ook deze familienamen

Bekijk alle onderzochte familienamen →

Ontdek uw eigen achternaam →
HET VOLLEDIGE VERHAAL VAN UW NAAM

Uw persoonlijke rapport — met uw familiewapen

STORANDY
Familiewapen op het voorblad van het rapport van TER WEIJDEN
TER WEIJDEN
RAPPORT · PDF
Uw familiewapen op het voorblad van uw rapportHet volledige onderzoek naar de naam TER WEIJDEN — ± 10 pagina's, 12 hoofdstukken — met úw familiewapen op het voorblad. Meteen als PDF in uw mailbox, om te lezen, te bewaren en te delen met uw familie.

🖥️ Hoe werkt het?

Technologie die miljoenen archieven doorzoekt. Wij hebben een unieke technologie ontwikkeld die miljoenen historische documenten — van geboorteakten uit de 17e eeuw tot volkstellingen en migratieregisters — in seconden analyseert.

Vervolgens combineert onze gecertificeerde genealoog deze data tot een diepgaand, gepersonaliseerd verhaal over de naam TER WEIJDEN.

  • 📚 +10 miljoen documenten doorzocht
  • 🇳🇱🇧🇪 Archieven uit Nederland & België
  • 📜 Van de 17e eeuw tot heden

Het resultaat? Een rapport dat vroeger maanden van handmatig onderzoek kostte — nu mogelijk in slechts 24 tot 48 uur. 🚀

📄 Wat u ontvangt: uw diepgaande rapport

± 10 pagina's · 12 hoofdstukken over de naam TER WEIJDEN · met uw familiewapen op het voorblad

  • 📜 De oorspronkelijke betekenis en taalkundige wortels van TER WEIJDEN
  • 🗺️ Waar de naam voor het eerst opdook — en hoe die zich verspreidde
  • ✍️ Alle spellingvarianten door de eeuwen heen
  • 👤 Beroemde dragers van de naam TER WEIJDEN in geschiedenis en cultuur
  • 🛡️ Het familiewapen en de heraldiek achter de naam
  • 📚 Experttips en bronnen om uw stamboom verder uit te bouwen
  • 📥 Direct als PDF in uw mailbox — binnen 24 tot 48 uur, geen verzendkosten
PERSOONLIJK RAPPORT MET FAMILIEWAPEN
47€ normaalprijs Vandaag €20 voordeel
27€
eenmalig — direct als PDF, geen verzendkosten
Bestel mijn rapport →
💯 100% tevredenheidsgarantie — niet goed, geld terug (30 dagen)
Veilig betalen met iDEAL of creditcard 🔒